OurGamesWorld

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Játékleírások, tesztek minden mennyiségben! Ha elég jónak érzed magad, csatlakozz!


    Left 4 Dead 2 (by Csubakka)

    Csubakka
    Csubakka


    Hozzászólások száma : 3
    Join date : 2010. Jan. 02.
    Age : 33
    Tartózkodási hely : Martfű

    Left 4 Dead 2 (by Csubakka) Empty Left 4 Dead 2 (by Csubakka)

    Témanyitás  Csubakka Vas. Jan. 03, 2010 10:17 pm

    Left 4 Dead 2 (by Csubakka) Left-4-dead-2-logo-wallpaper-small


    A folytatás
    Nos, mint az a játék címéből is kiderül, egy folytatásról van szó. Méghozzá egy igen jóra sikerült, csapatos multi élvezet folytatásáról. Nekem legalábbis nagyon tetszett, rengeteget toltuk haverokkal több hónapon át, annak ellenére, hogy nagyjából csak ugyanazon a 20 pályán rohangáltunk, és már kívülről ismertük mindet... Na de most itt a folytatás.Lássuk, miben is változott mindez...

    A történet
    Nos, a történet kb. hasonló az első részhez, ám egy hangyányival nagyobb szerepet kap: A világot (legalábbis Amerikát) ellepték a zombik, valószínűleg valamilyen fertőzés miatt. A Valve anno (és most is) filmszerűre csinálta meg: Mintha 4 filmet néztünk volna meg, azaz négy kampány 5-5 pályáját toltuk le, és a cél mindben a megmenekülés. Nem nagy történet, elismerem, de kérdem én, ki olvasna több oldalas párbeszédeket, elhagyott iratokat, stb., amikor megállás nélkül jönnek a zombik? Kövezzetek meg, de, minden tiszteletem a szerepjátékoké (szeretem őket), de néha azért jól jön, ha az ember csak öl, öl, és öl a haverjaival karöltve.
    Ez a történet annyiban bővült az első részhez képest, hogy 5 kampány van, amik összefüggnek egymással: A legelső kampányban (Dead Center) ismerkednek meg egymással a túlélők, és az adott kampányok végén a menekülés és a következő pálya eleji kezdet mindig összefügg. (Például: Első kampány végén egy autóval menekülünk meg, amit a második kampány elején (Dark Carnival) otthagyunk, mert mindenhol roncsok vannak, lehetetlen a közlekedés. Annak a kampánynak a végén helikopterrel menekülünk, de a következő kampány (Swamp Fever) elején kiderül, hogy az egyik szereplő lelőtte a pilótát, mert az zombivá változott, stb.) Mint már mondtam, szerintem ebbe a játékba nem is kell több.

    A főszerepekben pedig...
    Ismét négy szereplő fölött vehetjük át az irányítást: Rochelle, Coach, Ellis és Nick. A töltőképernyőn mintha egy moziplakátot néznénk, ott a négy karakter, a kampány (azaz a film) címe, a szereplők, a bal alsó sarokban pedig írja sorrendben, hogy "Starring", és a nevek mellette. Egyszerű, stílusos, tökéletes. Smile
    A karakterek szerintem ismét jól eltaláltak, a beszólásaik hatalmasak, szinte mindenhez van hozzáfűznivalójuk, sokkal többet beszélnek, mint az előző rész szereplői. Aki játszott az első résszel, tudja, hogy ott Francisnak voltak a legnagyobb beszólásai, most azonban mindenki többet és jobbat beszél.Elvileg tavasszal jön egy DLC, amiben visszatérnek az első rész szereplői, hogy hogyan, illetve lehet-e őket irányítani, az még kérdéses.

    Helyszínek
    Amint azt már említettem, a folytatáshoz természetesen új helyszínek kapcsolódnak, amik - ellentétben az előző résszel - összefüggnek egymással. Valamint, már 4 helyett 5 kampány van, ebből az első, a Dead Center 4 pályából áll, a több 5-5. Fontos megjegyezni, hogy ezek a helyszínek sokkal nagyobbak, és kevésbé lineárisak: Volt, hogy már az első pályán, a szállodában eltévedtünk a hotelszobákban, vagy a vidámparkban a sok stand között, esetleg Parishban a temetőben. Ez nem rossz szerintem, sőt, nagyon is jó! Szabadon mozoghatsz, több helyszínt kutathatsz át, ugyanakkor elég sűrűn jön a horda (rengeteg felétek rohanó zombi), így ha nagyon eltévedtek, előfordulhat, hogy 2x-3x is meglep titeket a horda, mire megtaláljátok a továbbvezető utat, bár ennek az esélye szerintem igen csekély, mivel ahhoz, hogy annyira eltévedj, már külön szakértelem kell. Smile
    Vannak nappali pályák is, amelyek ellen a játék megjelenése előtt bő fél évvel petíciókkal tüntettek, amit én akkor is oltári nagy marhaságnak tartottam, legalább változatosak a pályák. Ráadásul az 5 kampányból 2 a nappali, többi éjszakai. Továbbra is vannak olyan részek, amelyeken úgy juthattok tovább, ha valamit elindítotok, ami nagy zajjal jár, és természetesen lassú is, hogy közben jöhessen több hullámban a horda, és természetesen, amíg nem szabad a tovább vezető út, meg kell védeni magatokat.
    Újdonság azonban a riasztós rész: Nem egyszer lesz olyan, hogy bizonyos ajtók kinyitásával (kilövésével) elindítotok egy riasztót, aminek rohanni kell a kikapcsolásához, mert közben folyamatosan, szünet- és vég nélkül jön a horda. Ezek nagyon izgalmas és úgy általában király részek, mint a filmekben, ahol rohannak a zombik elől az emberek... A különbség csak annyi, hogy itt nem csak mögöttetek, de általában előttetek, veletek szemben is rohannak a zombik, ezzel lassítva a riasztóhoz vezető utatok. Üde színfoltot jelent egy-egy pályán.
    A kampányok vége pedig nem mindenhol a rádió elindításától mért pár perc túlélését jelenti: Van, hogy üzemanyagot kell gyűjteni, betölteni egy kocsiba, majd beszállni, van persze, amikor x ideig kell túlélni, de a kedvencem a Parish vége: Van egy nagy híd, aminek a túloldalára kell 10 percen belül eljutni... Persze közben jönnek a zombik, mindenhol autóroncsok, letört részek, stb. Nem elég, hogy figyelni kell, nehogy lezuhanj, nem szabad nagyon lelassítani, mert az idővel is versenyt futsz, még a zombikat is meg kell ölni valahogy.

    A fertőzöttek
    A régi zombikból nem vettek ki senkit, marad tehát a Hunter, Smoker, Boomer, Tank, valamint a Witch, aki mostanában nem egy helyben ül és sír, sűrűn sétálgat is... Az egyik pályán (Hard Rain 2. pálya) több, mint 10 witch is van, nagyon jó kis pálya. Picit elkanyarodtam... Tehát, van még 3 új fertőzött is:
    Ott a Jockey, aki olyan, mint egy csimpánz (nem külsőre, hanem alakra és hangra), aki ráugrik a játékosok fejére, és arra viszi őket, amerre csak akarja. Valamilyen szinten ellen tudnak ugyan állni, de nem nehéz őket elirányítani. Eközben természetesen folyamatosan sebzi őket, nem nagy mértékben, de azért nem elhanyagolható tény. Ha a földre került a túlélő, a Jockey is lekerül róla.
    Van még a Spitter, aki savat köp, ami folyamatosan sebez, plusz a kannákat is lángra lobbantja. Elég szépet sebez a köpet még Easy nehézségen is, vigyázni kell vele.
    A harmadig, és egyben utolsó új különleges fertőzött a Charger, aki rárohan a játékosokra, akinek elsőnek nekimegy, felkapja, többit ellöki, majd, ha véget ért a rohama (vagy nekiment valaminek), földhöz püföli a felkapott delikvenst, szép sebzést okozva neki, egészen addig, amíg meg nem öli őt, vagy le nem lövik a Chargert.

    Valamint, vannak a sima fertőzöttek új változatai, amelyek kampányfüggőek, mind rendelkezik valamilyen "mini képességgel".
    Ott vannak a tűzálló ruhát viselő zombik, akik nem gyulladnak fel, a bohócok, akiket egész hordák követnek, a SWAT-os zombik, akikbe szemből rengeteget kell lőni, de hátulról védtelenek, az építkezési munkás zombik, akikre nem hat a fejlövés a sapka miatt, valamint a pipe bombra sem rohannak rá a fülvédő miatt, a mudman, aki a mocsárban a víz alól ront ránk ,kicsit nehéz észrevenni, és, ha megüt, saras lesz a képernyő, ami miatt nem nagyon látunk egy kis ideig, stb. Nem nagy kihívás megölni őket, mégis sokkal változatosabb lesz tőlük a játék.

    Gameplay
    Sok dolog maradt a régiben: A pályák elején ammot, fegyvereket, és medkitet találunk, amikkel érdemes felpakolni. A pályákon is találunk majd ezeket elszórva, sokkal érdemesebbek például az új dolgok: Van a defibrillátor, amit a Medkit helyére vehetünk fel, meghalt társainkat éleszthetjük fel vele (akár csak a Medkit, ezt is csak egyszer lehet használni, de természetesen több darab van, akár az is meglehet, hogy mindenkinél az van, bár érdemesebb maximum 2 defibrillátort és 2 medkitet vinni, persze a csapatok eldönthetik magukban.) A medkit és defibrillátor helyére kerülhetnek még a különleges lőszerek (robbanó és égő), ám ezeket érdemes felvenni, és letenni a földre használatra, majd visszavenni a medkitet / defibrillátort, azok többet érnek. Találhatunk még a fegyverekre lézercélzót, amik természetesen a pontosabb lövést segítik.
    Van új fajta bomba is, a Boomer Bile, ami gyakorlatilag a boomer hányása egy palackban, amit eldobva egy helyre, odagyűlnek a zombik, és elkezdik egymást ütni. Ha adott célpontokra (pl: tank, vagy egyéb fertőzöttekre) dobjuk, akkor őket kezdik el ütni a zombik. Csapattársakra szerencsére nem hat. Smile
    Azonban legnagyobb újítás a közelharci fegyverek bevezetése: 8 féle közelharci fegyverrel apríthatjuk a fertőzötteket (illetve egymást), erejükben tapasztalataim szerint nincs különbség, sőt, talán még sebességben sem. Ezek a fegyverek a kés, krikettütő, baseball ütő, gumibot, serpenyő, machete, fejsze, valamint a kedvencem, a Katana. Picit kakukktojásnak számít, de azért ide tartozik még a láncfűrész: közelharci fegyver, de sokkal ritkább, mint többi társa, és egy idő után kifogy belőle az üzemanyag. A közelharci fegyvereket a pisztoly helyére vesszük fel, természetesen melletük lehet keményebb fegyver is (shotgun, gépfegyver, mesterlövész puska, vagy gránátvető - első háromból több fajta van).
    Ide tartozik még az új opció co-op játékokban, amit minden nehézségi szinten használhatunk, ez pedig a Realism mód: Ha be van kapcsolva, akkor az adott nehézséghez képest erősebbek a zombik, nagyobb a csapatsebzés társul, de ami fontosabb: nem látjuk egymást körvonalát, így, ha valakit a fal túlsó oldalán kapott el egy fertőzött, vagy gyorsan észrevesszük, vagy tudtunkra adja, hol van pontosan, mert látni falon keresztül nem fogjuk. Nagy kihívást jelent Advanceden is, Experten meg főleg. Erős csapatmunka kell!
    Az újításokkal ezen a téren sincs hát semmi gond, véleményem szerint.
    A pályák pedig ismét Saferoomtól Saferoomig tartanak, ahogy az első részben volt, csak a záró pályák különböznek.

    Játékmódok
    Itt is megmaradtak a régi játékmódok (co-op, VS, survival), de jött egy új is, méghozzá a Scavenge. Lényege, hogy, akárcsak a VS módban, 4 túlélő van a 4 fertőzött játékos, plusz a rengeteg sima zombi ellen, de itt nem a kampányt tolják le, hanem egy zárt területen (mint Survivalban) kell kannákat gyűjteni és betölteni valamibe a túlélőknek, ezt pedig meg kell akadályozni a fertőzötteknek. Közben folyamatosan telik le az idő, egy kanna +20-30 másodpercet jelent. Ha letelt az idő, vagy meghalt minden túlélő, akkor oldalcsere lesz, és a másik csapatnak egyel többet kell betöltenie. Ha ez sikerült, azonnal vége a forudulónak. Aki több pontot szerzett a fordulóban, az kap egy pontot. Egy menet állhat 1, 3, illetve 5 fordulóból. Jó kis játékmód, szintén csapatmunkát igényel mindkét oldalról.

    Grafika, hangok
    Továbbra is a jó öreg Source motor fut a játék alatt, ami továbbra is tökéletesen teljesít. Senki ne várjon Crysis-szintű grafikára, de nem is csúnya (sőt! - igaz, nekem nincs nagy grafikai igényem, sőt, nem is nagyon nézem a grafikát egy játéknál, az édeskevés ahhoz, hogy jó legyen, de szerintem attól még szépnek mondható a játék), cserébe viszont a gyengébb gépeken is viszonylag jól fut. A gépigénye (leginkább a videókártya igénye) azért nőtt az előző részhez képest, de a többi paraméter nagyjából változatlan maradt. Továbbra is hibátlanul jeleníti meg a rengeteg zombit, a legnagyobb harcokat, stb.
    Valamint, a zombikat ezentúl jobban lehet csonkítani, azaz minden végtagot levághatunk / lőhetünk, plusz szép nagy lyuk keletkezik a delikvensen, ha meglőjük, esetleg vágás, ha megvagdossuk. Smile

    A hangokkal is minden oké, amint azt már mondtam, a szinkron mind több, mint jó, a zenékkel sincs bajom, tetszik, hogy minden kampányban más zene jelzi a horda közeledtét. Plusz, külön kiemelném Dark Carnival fináléját, ahol egy rock koncert előkészületei maradtak félbe a zombik miatt, ahol végig a Midnight Riders zenéje szól a zombik gyilkolása közben. Nagyon hangulatos, tényleg, minden elismerésem a Valve-é. Smile


    Játékélmény, összegzés
    Nos, mint az talán már kiderült, szinte minden téren sikerült a Valve-nek valamin javítani, rengeteg újítást vezettek be, sokkal élvezetesebbé tették az amúgy is nagyon jó első részt. A pörgős akciók, csapatmunkát igénylő helyzetek, jó egymás elleni módok és pályák továbbra is megvannak, így az ember örömmel fut neki akár huszadjára az adott pályának haverjaival, mert mindig változik a zombik, cuccok helye, stb.
    Mint mondtam, számomra az első rész is hatalmas játék volt, ám ez még jobb lett. Értékelésem előtt jöjjön minden pro és kontra.

    + Továbbra is pörgős játékmenet, egyik legjobb multi játék
    + Új fertőzöttek
    + Új fegyverek
    + közelharci fegyverek
    + Több kampány és pálya, nagyobb helyszínek
    + Új achievementek
    + Új karakterek, és beszólásaik
    + Nagyon jó intro videó
    + Scavenge játkmód nagyon jó
    + És minden más javítás, újítás, amit nem akartam ide kiírni, mert az sok lenne... Legyen elég annyi, hogy szinte mindenben jobb lett a játék Smile


    - Egyeseknek hamar repetitívvé válhatnak a pályák
    - Szintén egyesek hiányolhatják a sztorit
    - Még mindig sokszor buta botok
    - Néha lagos szerverre tesz be a Steam (ami nem is a játék hibája, inkább a Steam-é, de szerencsére lehet magunknak hostolni szervert, vagy szerencsével jó szervert kapunk


    Értékelésem előtt meg kell, hogy jegyezzem: Nekem már az első rész is olyan 93%-ot ért legalább, és, mivel a játék mindenben javult, ennél már csak jobb lehet. Smile
    Nos, igyekszem objektív lenni, de nehéz egy olyan játéknál, amit imádok. Ezért, Necreon példáját követve, odaírok egy szubjektív és objektív értékelést:
    Nekem ennyit ér: 97%
    Amennyit szőrös szívű értékelőként adnék rá: 93%



      Pontos idő: Vas. Május 19, 2024 10:32 pm