OurGamesWorld

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Játékleírások, tesztek minden mennyiségben! Ha elég jónak érzed magad, csatlakozz!


    Cabal Online

    Necreon
    Necreon
    Admin


    Hozzászólások száma : 29
    Join date : 2009. Dec. 31.
    Age : 31
    Tartózkodási hely : Magyarország

    Cabal Online Empty Cabal Online

    Témanyitás  Necreon Pént. Jan. 01, 2010 3:35 am

    Cabal Online
    Revolution of Action

    fejlesztő: ESTsoft
    kiadó: Game-Masters/OGPlanet
    megjelenés éve: 2005 év vége
    kategória: MMORPG / akció
    hivatalos weboldal: http://www.cabalonline.com/queen/index.html

    Minimum Rendszerigény (azért több kell neki ezt megjegyezném).
    CPU: Pentium 3 800MHz +
    RAM: 512MB +
    VGA: 3D accelerator
    HDD: 2.5GB +
    Hang: Any DirectX 9.0c kompatibilis hangkártya


    Tapasztalatok: 4 év játék a kezdetektől egészen mostanáig (Episode III: Sienne the Queen).

    Hol is kezdjem?
    Bajban vagyok a teszt megírásával, ugyanis olyan sokat játszottam már vele, annyi féle karakterrel, megoldással, és minden mással találkoztam már, hogy nem is tudom hol kezdjem a teszt megírását. Időrendi sorrendben igyekszem felvázolni egy karakter életét, és a fokozatosan adagolt feature-ök leírását, majd a grafika és természetesen a hangok is ki lesznek vesézve. Akkor kezdjünk neki...

    Character Creating
    Természetesen ahogy minden RPG-ben vagy MMORPG-ben, több karakter közül választhatunk, a Cabal esetében történetesen 6 közül: a Force Shielder a tank / paladin megfelelője, ahogyan a Warrior is hasonló szerepet tölt be, és a tankként is alkalmazható ám koránt sem erre kitalált Blader. A Wizard tölti be (meglepő módon..) a damage dealer és party buffer szerepét, míg a Force Archer az íjjász és (most tényleg meglepő módon) a healer szerepét is. Végül elérkeztünk a Force Blader-hez, ami átmenet a 2 véglet (varázsló és közelharcos) között: alapvetően közelharcos karakter, viszont rendkívül aljas képességei a WoW Warlock szintjére emelik, és a debuffjainak köszönhetően a legjobb PvP karakter.

    A Warrior és Force Shielder karakterek Bloody Ice világában, a Wizard és Blader karakterek Desert Scream világában, és végül a Force Archer és Force Blader karakterek Green Despair világában indulnak el a nagy útra...

    Előzmény
    A Cabal, mint ősi erő, időről időre visszatér hogy elpusztítsa amit csak lát: ennek következtében a világ egyes részei egyszerűen elszakadtak a többitől, különálló világba ( " dimenzióba " ) kerültek. Ezen világok közötti átjáró a Warp Gate: minden világ városában található egy, és ha átlépünk rajta, egy Warp Center-nek nevezett kis szobába kerülünk, ahol a többi kapu is található: így léphetünk át egyik világból a másikba (összesen 10 világ van, javarészt gyökeresen eltérő vizuális stílussal). Newarath-ban a káosz uralkodott, ezért 2 állam jött létre: az egyik törvénytisztelő, igazságos, ám vaskézzel uralkodó és kegyetlen (Procyon), míg a másik a köz javát szolgáló, mindenkit egyenlőnek minősítő demokratikus állam (Capella), és az ő háborújuk tovább pusztítja a már amúgy is eléggé leharcoltnak mondható világot. De ne szaladjunk ennyire előre.

    Entering the World...

    Mint level 1-es új hős, a lehetőségeink.... nos korlátozottak. Érdemes megkeresni az első NPC-t akinek arany színű tekercs van a feje felett (T gomb a quest lista, mutatja az aktuális felvehető küldetéseket), akik némileg útba igazítanak, felfedezzük a várost (ami elképesztően kicsi, de funkcióját még így is bőven betölti), a különböző NPC-k funkcióit, és közben szinteket is lépünk a küldetések teljesítésével. Idáig semmi extra a többi MMO-hoz képest. Elérjük a 3. szintet, majd kapunk egy küldetést: menjünk át egy másik világba a Warp Gate segítségével: így lassan felfedezhetjük a többi karakter kezdő területét is, megcsinálhatjuk az ottani küldetéseket, NPC-től vásárolt vagy drop-ból szerzett tárgyainkat szép lassan leváltjuk mindig újabb és újabb szettekre, stb. stb. , míg nem elérjük a level 10-et.

    Level 10 - 50: Bemelegítés

    Lv10-en megkapjuk a lehetőséget a Combo használatára, ami játék fő jellegzetessége, és hihetetlen pörgősségét és akciódús játékmenetét adja. Lényege, hogy harccal (esetleg a városban AFK táncolással a ráérősöknek) szerezhetünk úgynevezett SP-t, ami a HP és MP csíkunk alatt jelenik meg. Adott mennyiségű SP birtoklása esetén elindíthatjuk a K gomb alatt található skillek közül (a special fülön lévő) Combo-t. Ilyenkor megjelenik a képernyő közepén egy hosszú, üres bar, a végén 2 jelölt ponttal, majd egy csík villámgyorsan elkezdi feltölteni a Combo Bar-t. Meg kell várnunk amíg a töltés eléri legalább az első jelölt pontot, majd (amennyiben nem akarjuk hogy megtörjön a Combo) benyomunk egy támadó skill-t. Ilyenkor a csík újraindul, és megint benyomunk egy támadó skill-t amikor az első jelölt pontot eléri a csík, és így tovább és így tovább. Hogy ez nekünk miért jó? A combo levágja a támadó skillek animációinak végét, és közvetlenül a sebzés kiírása után már el is kezdtük a következő skill-t, ezzel időt nyerve, és az X idő alatt leadott sebzésünk arányát növelhetjük, nem utolsó sorban pedig a stunnoló skilleket is úgy időzíthetjük, hogy stun alatt a lehető legtöbb sebzést vigyük be, majd utána úgy stunnoljuk ismét az ellenfelet, hogy nem tud semmit sem csinálni: ebből kis szinten semmit sem fogtok érezni, ez inkább lv65-től lesz fontos, és onnantól végig az egész játék során.

    Lv20, újabb mérföldkő. Mostmár lehetőségünk van egy SP Bar-t feltölteni SP-vel. Az SP csíkunk végén van 5 kis szakasz. A hosszú csíkból használjuk a Combo-hoz szükséges SP-t, de ha ezt nem tesszük meg, és a csík betelik, akkor a nullázódás mellett az egyik kocka megtelik. Egy ilyen kocka szükséges a Battle Aura használatához, amit a lv20-as style up küldetés során szerzünk meg (a style up küldetések mindig tovább erősítik és speciálizálják a karakterünket, minden 10. szinten van). Lényegében egy nem túl hosszú ideig tartó elementális buff (több közül lehet választani mint pl. Ice, Flame, Earth, Thunder, Air, Aqua, mindegyik ugyanazt tudja csak máshogy néznek ki), ami drasztikusan megnöveli mind a védelmi, mind a támadó értékeinket: magyarul kihúz a bajból, ha kell.

    Lv30, még egy komoly lépcső: a style up küldetés teljesítése után megkapjuk a (karakterenként változó animációval bíró) Battle Mode One-nak nevezett, Battle Aurához hasonló buffunkat: ez viszont már egyéb lehetőségeket is rejt magában, ami szintén karakterenként változó (többek között ez is erősíti azon tényt, hogy a style up küldetések tovább specializálják a karaktereket). A Force Blader esetében például a Battle Mode One lehetetlenné teszi hogy saját buffjainkat használjuk, ellenben az összes class számára elérhető Cannon (sima "színes bogyót lövünk" skillek, a sablonos tűz/víz stb. formában) -ok segítségével a saját buffjaink sokszorosra erősített változatát kapjuk. Például a már említett Force Blader esetében az Aqua Vitality nevű buff +100 Max HP-t ad. Ha megtanuljuk az Aqua Cannon-t, és kihúzzuk a maximum skill szintre (minden skillnél 20) akkor ez +1000 HP-t fog nekünk jelenteni, és még csak nem is jelenik meg rajtunk buffként, ezzel megadva a lehetőséget hogy más karakter buffoljon fel minket, miközben a sajátjaink ("láthatatlanul") aktívak, és ezt eljátszhatjuk az Earth Guard (def) és Terra Cannon, Lightning Blade (attack) és Lightning Cannon (stb stb) esetében is. Ez a Force Blader sajátossága, de minden karakternek megvan a maga kis trükkje. Elmés, nem?

    A 40. szintet most kihagynám, ugyanis csak a guild alapítás lehetőségét kapjuk a stlye up küldetéssel, különösebb extra nincs ennél a style up-nál, de nem úgy a level 50-es küldetésnél! Ilyenkor ugyanis a style up küldetés teljesítése után megkapjuk a Battle Mode Two-nak nevezett remek kis képességet, ami megint csak más, class specifikus tulajdonságokat ad amikor aktív, ellenben nem használható egyidejűleg a Battle Mode One-al: helyzetfüggően kell majd döntenünk, hogy mikor melyiket használjuk, ha egyáltalán rászorulunk (mint említettem, a Battle Mode-ok csak rövid ideig tartanak, így spóroljunk a használatával boss-fight-okra például). Ez egy Astral Weapon megjelenésében nyilvánul meg, ami mellé egy (csak BM2 alatt használható) iszonyatosan erős skill is dukál: A Warrior egy óriási kaszát vesz a kezébe (ilyenkor az alap fegyvereink eltűnnek, de persze nem az inventory-nkból, tulajdonságaik továbbra is érvényesek) amivel döbbenetes sebzéseket oszt, illetve képes elhajítani, és bumerángszerűen visszahívni a kezébe. A shielder elveszíti a kardját és egy óriási, 2 kezes pajzsot kap helyette, aminek tüskék vannak a szélén: szintén bumerángszerűen dobálhatja a pajzsát (sajnos elég lassan), illetve a feje fölé tartva képes maga köré a földbe lőni a pajzs szélén található tüskéket, amiket visszahúz a pajzsba, majd tovább osztja az áldást. A Blader Wolverine szerű karmokat kap, amikkel ninja módjára szabdalja fel az ellenfelét, illetve egy nagy ugrással vállból szeli ketté az áldozatát. A Wizard képes egyidejűleg 2 (már meglévő bármilyen) skill használatára, illetve a magasban lebegve "vihart" csinálni, a Force Blader pedig egy látványos kombósorozat után szellemet idézve (és azzal mm pontosan együtt mozogva) képes majdnem dupla sebzést bevinni. A Force Archer 2 pisztolyt kap, amivel egyidejűleg 2 célpontot kijelölve képes támadni, illetve egy fordulatból indított mesterlövész támadással szintén jóval nagyobb sebzést képes bevinni, mint alapból.

    Mondanom sem kell ezekkel a tulajdonságokkal, és természetesen a klasszikus "a warri tankol és healelik, a wizard sebzi az ellent" bevett módszerrel elég színes játékmenetet kapunk, ami viszont csak a komolyabb dungeon-ökben nyilvánul meg. Ezzel egy újabb fontos ponthoz érkeztünk:

    Leveling up
    A játék óriási negatívuma a skill rendszer: bár elmésen kitalált, jól felépített, logikus és jól használható, nagyon nagyon nagyon (x1000) sok időt vesz igénybe mire Skill Rank Up-olunk. Igyekszem a külsősök számára is érthető formában leírni a rendszer működését. Alapból Novice Skill Rank-en vagyunk, például 0/16 skill exp-el. A skillek használatával (magyarul azzal hogy játszunk) kapunk skill exp-et, amit a Skill oldalon egy kis kék csík jelez: ha ez betelt, akkor kapunk egy skill up pontot, azaz 1/16-on leszünk. Ezt a pontot használhatjuk fel arra, hogy egy már meglévő skillt fejlesszünk. Amikor elértük a 16/16-ot, akkor kapunk Skill Rank Up-ot, azaz Novice-ról továbblépünk Appatrence rank-re (később Regular, Expert, Advenced Expert, Master, A. Master, Grand Master, Completer, Transcender tankok lesznek), ahol új skilleket tanulhatunk. Igen ám, de a játék nem engedi meglépni a 15/16-nál a 16. skill up-ot, amíg az aktuális 10-es level szakaszt nem teljesítettük: ezzel meggátolva azt a lehetőséget, hogy pl. bot segítségével (amiknek a komoly elszaporodása miatt bevezetett rendkívül szigorú és szúrópróba szerűen baromi sűrűn ellenőrző rendszer mára teljesen kizárta a bot lehetőségét) alacsony szinten kifarmoljuk a maximum skill rank-et. Szintén elmés megoldás, és nagyon jól működik.

    MMOSPG?
    Nevezhetjük akár annak is. A Cabal Online eléggé szólócentrikus rendszerrel működik: amennyiben a megfelelő szinten rendelkezünk az oda tervezett képességekkel, nem nagyon lesz problémánk egyedül sem, egészen az endgame világokig és dungeon-ökig, de a szerverek előrehaladottságának köszönhetően előbb-utóbb az endgame világok is szólózhatóak: más kérdés, hogy nehezebben mint ha egy haverunkkal vállvetve próbálnánk be, de lehetséges.

    A dungeon-ökre szerencsére ez nem vonatkozik akkora mértékben mint az open world helyekre: az első 2-3 dungeon-t (Lake in Dusk, Runia Station, Frozen Tower of the Dead) még könnyen szólózhatjuk (illetve később a Vulcanic Citadel és ha nagyon jók vagyunk akkor a Forgotten Temple dungeon-t is), de a komolyabb dropokkal (és EXP-el) rendelkező dungeon-ök (Forbidden Island, Frozen Tower 2, Forgotten Temple 2, Altar of Sienna 1/2 stb.) már közel sem olyan dungeon-ök, amiket egyszerű lenne egy komolyabb party-val is kivinni: a party kereső rendszeren kívül ezzel is próbálja a játékosokat rávenni a Cabal a csapatban dolgozásra. Viszont amíg ezektől messze vagyunk, vígan megélhetünk egyedül is, nincs az a küldetés amit ne lehetne egyedül is (sajnos túl könnyen) megcsinálni. Sőt, sokszor nem is éri meg party-ban játszani, hiszen a játék egyedüli komoly hátránya (az alacsony drop rate a jó cuccokra) miatt nem szívesen osztozik meg az ember azon, amit a csodának köszönhetően szerzett, de hát ha party van, akkor osztozni kell, nincs mese... többek között ezért is ajánlott egy összeszokott, kb 3-4 fős csapat kialakítása a komolyabb dungeon-ökre.

    Természetesen jelen van az AH (azaz Aukciós Ház), a Nation War (erről később), a Chaos Arena (szintén később) amik esetében komoly beleszólása van a játékosoknak a dolgok alakulásába. Említettem az alacsony drop rate-et: nem kell félni tőle. 4 év játék alatt a büdös életben eddig egyetlen jó dropom se volt (más kérdés hogy körülöttem mindenkinek minden héten vagy 2, a fene enné meg Sad Razz ), de az AH-ban vannak olyan dolgok, amik folyamatosan keresettek a játékosok által, és mivel nincs túl nagy értékük önmagukban, ezeket gyűjtögetve idővel mindenhez hozzájuthatunk, amihez akarunk (illetve a küldetések is nagyon nagyon jól fizetnek a későbbiekben, még ha eleinte hasztalan 1-200 Alz-ot is adnak).

    Chaos Arena
    A Chaos Arena-t körülbelül 1 évvel ezelőtt rakták be a játékba. Lényege, hogy a különféle (mobokból elég sűrűn eső) alapanyagok segítségével craftolhatunk magunknak egy, a Chaos Arena-ba szóló belépőt (dungeon entry key / card, MINDEN ismételhető, komolyabb dungeon-höz kell, minden belépéskor. Droppolható (elég ritkán), vagy AH-ból vehető, elég olcsó áron). Az arénába megadott időpontokon léphet be adott számú játékos (kattintgatunk mint az őrült vagy 50-en az enter feliratra fél perccel az idő előtt Razz). Bekerülünk egy arénába, ahol semmi más dolgunk nincs, mint túlélni az átlagosnak épp nem nevezhető mobok óriási tömegét, a társaink segítségével (party +1 pont). EXP szerzésre tökéletes (különösen hogy 5 szintű chaos arena van, minden X-Y szint között lévő embernek megvan a sajátja amibe bemehet), a drop is jónak nevezhető ha egyáltalán van, és ha egyáltalán észrevesszük a nagy tömegben, és nekünk sikerül felkapni (space bill-el felvehetjük ami a közelünkben van, nincs WoW féle "térdelünk a hullánál és kotorjuk a zsebét" loot).

    Nation War
    A már említett 2 nemzethez lehetőségünk nyílik csatlakozni lv52-őn (ilyen tájban már vigyázzunk mire kattintunk a küldetések szövegeinél). Lv52 és 95 között a már szintén említett Chaos Arena-ba kerülünk (Nation War - Tierra Del Bruto) amikor éppen a két állam összecsap (szintén adott időpontokban, ilyenkor külön channelek nyílnak, erről később), azzal a különbséggel, hogy nincsenek mobok: a Capella nemzet játékosai a Procyon nemzet játékosai ellen: az győz, akitől akár egy ember is állva marad. Amennyiben mi a nemzetünk nyert, a teljesítményünktől függő, ám általában magas számú War EXP-et kapunk, amit később beválthatunk az erre alkalmas NPC-nél Skill EXP-re, sima EXP-re, vagy Honour pontra. Az első kettő ugye egyértelmű hogy mire jó, ellenben a Honour pontok némi magyarázatra szorulnak. Adott számú honor pont összegyűjtése után Honour Rank Up-ot kapunk, ami később fontos lesz a különféle ékszerek viselése miatt. Vigyázzunk! A Tierra Del Bruto-n ha meghalunk, nincs lehetőségünk újra harcba szállni, meg kell várnunk a következő harcot!

    Lv95-ön még megváltoztathatjuk a nemzetünket, de ez már végleges döntés lesz, így okosan. Viszont amint ezt megtettük, máris átkerülünk a következő Nation War szintre, nevezetesen a Tierra Gloriosa -ba.
    Amennyiben már itt vagyunk, a Nation War-ra való belépés fizetőssé válik (ingame pénz természetesen, szó sincs prémium-ról). Ha veszít a nemzetünk, a belépő árát elveszíti az összes játékos, aki az adott nemzethez tarozik. A pénz a nyertes nemzet játékosai között lesz szétosztva, mégpedig teljesítménytől függően (adott / kapott sebzés aránya, halálok / ölések aránya, ilyesmi). Ilyenkor egy új, óriási pályán folyik a harc: 4x nagyobb, mint a sima világok, és jóval összetettebb is. Alapvetően egy sötét dzsungel / sziklás környezetben vagyunk, és nagy vonalakban megvannak az adott irányok, folyosók ahol haladni lehet. Itt a játék Battlefield szerűvé válik. Vannak adott ellenőrzési pontok, amiket óriási, Legacy Guard-nak nevezett őrök védenek: ha megöljük, akkor miénk a pont, és haladhatunk tovább. A Nation War végéig amelyik nemzet több pontot birtokol, az győz. Itt már bárhányszor újjáéledhetünk egy elfoglalt ponton, szóval ha látjuk hogy a csapat érdekében jó elcsalni az ellenséges nemzet játékosait valahonnan, bátran tegyük meg. Mivel nagyobb szinten vagyunk, és nagyobbat is sebzünk, így a Tierra Del Bruto-n mindenki a saját életerejének sokszorosát birtokolja: hogy ne legyen az, hogy betalálnak 3-an egyszerre és instant kill... Remek ötlet még, hogy a Legacy Guard-ok (többféle van, a pont nagyságától függően S, M, és L kategóriás őrök) a halálukkor egy Legacy Box-ot hagynak maguk után, amit felvéve egy iszonyatosan erős fegyvert kapunk kézhez: viszont ha meghalunk, Legacy Box formájában ezt újra eldobjuk, hogy másé legyen.

    Titles
    Egyéb lehetőség a nevünk fölé kirakható Title, és baromi jó felvágni azzal, hogy mi megöltünk egy bizonyos Boss-t (akár Legacy Guard-ot), vagy mi ütöttük ki az ellenséges nemzet főbázisának pajzsait működtető tornyot (Sage Ensign), vagy csak egyszűrűen kivittük egy dungeon-t. Mobok / bossok esetében ez lehet pl. Legacy Guard (M) Hunter, Dungeon-ök esetében Immortality Seeker és még egy csomó féle van, ráadásul ezek (nagyon nagyon minimális szinten) de tápolnak is (pl. +1 defense), bár fő funkciójuk a "felvágás".

    Szerverstabilitás
    Jó játék --> sok játékos. Sok játékos --> Lag. Nos, nem. Ezt szintén jól oldották meg a készítők, mégpedig a következő módon: van 3 fő szerver, a Mercury (legidősebb, itt már tényleg előfordulnak laggok), Mars, és a legfiatalabb, a Jupiter. Minden szerverhez tartozik 24 channel. Kezdéskor kiválasztunk egy szimpatikus szervert, majd channelt, és megcsináljuk a karakterünket, játszunk. De mi van ha az épp aktuális channelen például nagyon sokan vannak például a Wraith-eknél, és nem tudjuk megölni őket, pedig kéne a küldésünkhöz? Egyszerűen channelt váltunk. A karakterünk szerverhez, és nem channelhez kötött, így a szerveren belül bármikor ugrálhatunk a channelek között, ha épp le akarunk rázni valakit, vagy csak egyszerűen party-znánk a haverokkal. A sok channel szám nem csak a döbbenetes mennyiségű játékos miatt szükséges, hanem az aránylag kicsinek nevezhető világok miatt: egyik másik MMO-ban sem láttam még olyan kis területeket, mint a Cabal-ban, mégis kényelmesen vadászhatunk rajta anélkül, hogy bárkivel is gondunk lenne, ugyanis a szinteződés / küldetések / mobok erőssége miatt rendkívül jól felosztották a területeket, és szinte sosem lesz azzal problémánk hogy valaki más épp ott öli a mobokat, ahol mi is szeretnénk: néha megesik, de hát erre való a másik 23. channel.

    Csatlakozási problémák közel fél éve vannak sajnos. Egy villámcsapásnak köszönhetően minden szerverről eltűnt a channelek fele anno (a karaktereket stb. kimentették), és a szervereket Németországba költöztették: azóta a felcsatlakozással néha előfordulnak problémák, de kevesebb mint 1 percen belül mindenképp sikerül csatlakoznunk (ha belépésnél kiírja hogy nem tud csatlakozni, press OK, akkor ne menjetek rá, várjatok egy kicsit és beenged). Ez eléggé érthetetlen, ugyanis a channelek terheltsége és száma (az új szervernek köszönhetően) nem változott (továbbra is 24 / szerver), és általában akkor jön elő, amikor épp zajlik a Nation War, mivel ezeknek (szint szerint 3 részre osztja a játékosokat) 3 külön channel-t is nyit, illetve az arénában háborúzóknak 2 channelt - ezek csak erre a célra használhatóak, és eltűnnek, amint az adott channelen eldőlt a végeredmény.

    Grafika, látványvilág
    Erre egy rossz szavunk nem lehet. Kilométerekkel, mérföldekkel jobb mint amit ingyenes MMO-ban valaha is láttunk, vagy én legalábbis láttam (pedig elég sokat láttam már). A víz kidolgozottsága, tükröződése, a környezet tökéletesen illeszkedő objektumai, összefolyó helyszínei (itt aztán nem láttok üres mezőket, minden tökéletesen egymás mellé van rakva, remek elrendezési érzékkel, tartalmas, látványos világgal), egyszerűen tökéletes. A koreai tüsi hajú hülyegyerek rohangál effektus egyáltalán nincs jelen (attól függetlenül hogy koreai játékról beszélünk... oké, vannak bizonyos frizurák amik nem nevezhetőek természetesnek, de még bőven belefér a realitás határai közé, nem kell dragon ball szintű rettenetes hajkoronákra gondolni).

    Ami külön dicséretes, és a játék csodásan kidolgozott világától független, az a változatos környezet: 50. és onnantól minden 15. szinten egy új világba kapunk lehetőséget belépni. Az ide vezető Warp Gate-ek általában valamelyik előző világ végében találhatóak, így a környezet is hasonló: Desert Scream sivatagos világából pl. a szintén sivatagos Forgotten Ruins nyílik, míg Bloody Ice havas világából a szintén nem épp hawaii-i éghajlattal jellemezhető Undread Ground. Ami viszont (szinte) mindegyik világra jellemző: a darkos, poszt-apokaliptikus stílus, ami remekül ötvözi a klasszikus fantasy-t a dark sci-fi-vel. Eleinte ez nem igazán nyilvánul meg, de amikor meglátjátok Fort Runia sötét, lepusztult világát, ahol mindenfelé tankok roncsait, porig égetett városok nyomait találjátok, meg fogjátok érteni miről beszélek. A jelenlegi (2009/10) high end világ pedig már tökéletesen sci-fi világ, a Star Wars elbújhat mögötte a droid technológiáival. Na persze a sci-fi nincs túlzásba víve, megtalálták a tökéletes egyensúlyt a fantasy-val: ugyanúgy vannak mocsarak, dzsungelek, hófödte hegycsúcsok, sivatagos részek, miegymás. Bizonyos világokban a poszt-apokaliptikus vonások (még ha nem is darkosan, mint később) megfigyelhetőek: a szinte már kezdetektől látogatható Desert Scream városa mellett például kidőlt villanyoszlopok vannak egy régóta elpusztult, rozsdás tankon...

    Hangok
    Ismét csak dicsérni tudom a játékot ilyen téren, ugyanis a zenéi messze ütik a legtöbb fantasy sablonos OST-jét, amik bár nem feltétlenül rosszak, de rövid távon belül baromi unalmasak és altatóak. De nem úgy a Cabal-ban! 1-2 világot leszámítva mindenhol megtalálható a kissé darkosabb stílushoz igazított borongós, a világok 80-90%-ában jóféle rock zenével vegyített fantasy. Sajnos vannak gyengébb zenék is, mint például Bloody Ice őrjítően nyálas, vinnyogós zenéje, de aki itt kezd (Warrior, Force Shielder) az ne ijedjen meg tőle. Nem a legjobb minőségben, de itt van pár jobb zene a sok közül:
    Fort Runia: https://www.youtube.com/watch?v=3odiI3HaVP0&feature=PlayList&p=B5FB1A0E896E0E89
    Mutant Forest: https://www.youtube.com/watch?v=fTANmmVA6yg&feature=PlayList&p=B5FB1A0E896E0E89
    Pontus Ferrum: https://www.youtube.com/watch?v=JLqXgcdtMQU&feature=PlayList&p=B5FB1A0E896E0E89

    Ilyenkor bármennyire is elütőnek tűnik a fantasy-tól, meg kell hogy mondjam, remekül illeszkedik a játékmenethez (ami bár az 1-2-3-4 ismételgetésére épül, mégis szinte már stratégia mélységekben van, attól függetlenül hogy a combo rendszernek köszönhetően sokkal de sokkal gyorsabb mint amit bármilyen más MMORPG-ben láthattok!), és a környezethez.

    Premium
    Mivel ingyenes játékról beszélünk, sajnálatos módon jelen van az igazi pénzért vásárolható dolgok jelensége is. Szerencsére ez rendkívül free-user barát: nincs olyan megvehető tárgy, ami teljesítményben előrébb juttatná a prémiumos felhasználókat azokkal a felhasználókkal szemben, akik nem akarnak fizetni az ilyesmiért. Természetesen vehetőek különböző kosztümök, illetve ezeknek komolyabb formái amik már adnak bizonyos + statisztikákat, de olyan minimális szintűek, hogy nem is érné meg rá pénzt költeni. Lehet venni pl. Astral Board-ot (hasonló az UT3 féle Board-hoz), amivel gyorsabban haladunk mint a simán futkosó játékosok, ellenben nem tudunk ilyenkor skilleket használni: mivel a játék eléggé kezdeti szakaszában elsajátítható egy, a Cabalra jellemző ún. Dash nevű skill, ami a "csúszással" felgyorsítja az A-ból B-be való haladásunkat, nem fogjuk hiányolni a deszkát. Ad +10 defense-t, istenem... nekünk meg még rossz esetben is 500 körül van, és egy olyan játékról beszélünk amiben a defense szinte nem is számít, minden a sebzésre van kihegyezve (2-3, később 4 skillből ölünk egy mobot másodpercek alatt ha kombózunk). Persze vannak + drop rate-et adó, premium-ból vehető Blessing Bead-ek is (gyorsítják még az EXP-ek szerzését is), de emiatt 2 okból se fájjon a fejünk: az első, hogy nincs rá szükség. Baromi gyorsan lehet szinteket lépni (oké, a 45-65 szakasz elég lassú, de utána nincs megállás, baromi gyorsan fejlődünk), a másik ok pedig hogy ezek ugyanúgy eladhatóak az AH-ban, tehát ha nagyon nem tudnánk megélni enélkül, akkor vehetünk játékbeli pénzért is. 1-2 hónap alatt elérhető a maximális skill rank és egy jobb level is, persze hatványozottan aktív játékkal.

    Biztonság
    Régen (sőt, talán ma is) nagyon jellemzőek voltak az accauntok lopásából élő emberek. Ez ellen, és a botok ellen több biztonsági intézkedés is megvalósult kb. fél éve, ami rendkívül jól működik. Botok ellen az a rendszer véd, ami időnként feldob nekünk egy ablakot, hogy az ott (képen) megjelenített pár betűt és számot írjuk be: ha ezt nem tesszük meg 3 alkalommal, a szerver ledob minket. Ha rosszul írjuk be 3x, akkor is. Minél többet tartózkodik a játékos egy adott területen belül, annál többször ugrik elő neki ez az üzenet. Az accok lopása ellen a keylogger-t kizáró, csak is virtuális billentyűzettel begépelhető ID és PW véd, valamint ha mégis bejutnának, akkor a karakterválasztó képernyőnél minden karakterünkre megadhatunk egy 4 számból álló pin kódot, ami a belépéshez kell: ugyanilyen pin kóddal védhetjük az inventory-nk és a warehouse-unk is. Ha a pin-t 5x elrontjuk, nemes egyszerűséggel bannolnak minket: ez kissé erősnek hangozhat, de nem az: a supportnak egy külön ezzel foglalkozó részénél jelezhetjük ha ilyesmi történt volna, és feloldják az accunkat (ha nem a következő napra, tessék bombázni őket a mailekkel, néha ellustul a support Smile). Ennél biztonságosabb rendszert keresve se találhattok más MMO-knál.

    Összegzés
    Mindent összevetve egy remek játékról beszélünk. Stílusos, remekül kidolgozott grafika (a valamivel lennebb linkelt videóknál a skillek LEÍRHATATLANUL GYÖNYÖRŰSZÉPEN ÉS KREATÍVAN való kidolgozására is láthatunk példát, a földbe mélyesztett karddal való föld-feltépéstől elkezdve az instant önmegsokszorozáson keresztül a füstben eltűnő majd felbukkanó, megint eltűnő és megint felbukkanó, minden egyes mozdulatnál támadó skillről már nem is beszélve: AExpert-ig vannak a szokásos "kék bogyót lő, még kettőt forgat a kardján" féle sablonos, gyengén kinéző skillek, utána döbbenetes látványban lehet részünk), a remek zene és a változatos környezet tökéletes összhangja remek alaphangulatot ad a játéknak, a kissé újszerű (eleinte talán szokatlan) irányítás és kamerakezelés szinte már akciójátékká változtatja. 2 hibája van, amit ha elnézünk neki, imádni fogjuk, és nagyon sokáig fogunk vele játszani (sokadik karakterem húzom 4 év után!): az alacsony droprate, és a baromi lassú skill EXP szerzés. Előbbi annyira nem zavaró, így is egész könnyen szerezhetünk szinte high-end cuccokat, utóbbi viszont a játék első szakaszát megöli: szerencsére vannak training dummy-nak nevezett cuccok, amire ráállhatunk (akár AFK!) is skillezni, és egy nemrég jött update-nek köszönhetően most ez sokkal sokkal gyorsabb, mint bármi más útja a skill rank szerzésnek: hatványozottan ajánlott a használata, különösen most.

    Pozitívumok:
    + Remek, újszerű játékrendszer
    + Hangulat, zene, már már hátborzongatóan szép kidolgozottság, grafika
    + Sok világ, sokféle környezettel
    + Aktív játékkal hamar felhúzhatjuk a karakterünk
    + Kevés set féle, amit a craft tesz változatossá.
    + Szóló centrikus (ami nálam jó pont, de ez egyénfüggő)



    Negatívumok
    - Nehezen találni jó party-t, akik magukkal is visznek olyan helyre, ahova már egyedül nem lehet menni.
    - Önző, bunkó, tahó community, de persze azért találni nagyon sok jó guildet is.
    - Magas szinten nehéz pénzhez jutni, sőt nagyon kell spórolni mindig, akkor jók leszünk.
    - Nevetségesen és egyben elkeserítően lassú skill EXP gyűjtés (afk dummy, valaki?)
    - Alacsony drop rate. Vagy esik olyasmi ami 1-4kk közötti árban van, vagy olyan ami 100kk-nál kezdőik. Nos utóbbi szinte soha nem esik, vagy csak olyan embereknek akiket utáltok, és minden 2. héten.



    Nekem ennyit ér: 99%
    Amennyit ténylegesen ér: 82%

    Megjegyzés: a teszt megírásakor voltak érvényben az említett dolgok: a játék, mint minden MMO változik, így eltérések lehetnek!

      Pontos idő: Vas. Május 19, 2024 12:53 pm